X
 30.07.2016 Култура

Бисерот на Прованса, Франција

Сместена на југот од Франција, La Bastide de Gordes повикува на патување во минарото и со 40 соби и апартмани е идеално место за откривање на едно од најшармантните места на земјата. Луберон е фасцинантен регион во кој може да се види дел од животниот стил на француската Провансa.


Палатата La Bastide de Gordes е една од најпопуларните дестинации во ова подрачје и единствен хотел чија обнова чинела 20 милиони евра. Таа се простира на 10 илјади квадратни метри, има 40 апартмани и соби, три ресторани, вклучувајќи и гурмански, четири базени, сауна, соба за настани и состаноци, сала за венчавки, седум тераси и неколку градини.

Уметникот Луи-Даниел Џув бил задолжен за сите делови од површината на хотелот. Неговата задача била хотелот да остава впечаток дека ништо не се сменило од 18 век. Навистина, изгледа дека успеал во тоа. Погледнете во галеријата.

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура