X
 14.12.2016 Култура

Интересни идиоми од различни јазици

Сите користиме идиоми. Всушност, секој јазик има идиоми кои имаат смисла во нивниот јазик - иако не би имале смисла доколку би ги слушнале оние кои не го зборуваат течно јазикот.

 

idiomi


Во продолжение се неколку од најчесто користените идиоми во јазиците низ светот кои дефинитивно не би имале никаква смисла на македонски јазик.

 

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура