X
 17.05.2017 Култура

Времето кога ТВ логоата беа физички предмети

Кога станува збор за современите ТВ логоа, може да биде измислен било каков дизајн, и произведен со неколку кликови на екранот.

Но, порано, продуцентите морале да бидат малку повеќе креативни, така што би биле изненадени колку иконски ТВ логоа кои се користат и денес, некогаш биле физички предмети.

Најпознатиот пример за „живо“ лого е Лео лавот, официјалната маскота на студиото „Metrо-Goldwyn-Mayer“, кој дефинитивно сте го виделе како рика на почетокот на безброј филмови. „MGM“ снимаше неколку вистински лавови за нивната секвенца за отворање во 1917 година, но тие откриле вистинска ѕвезда кога го откриле Лео, во 1957 година.

Погледнете ги овие неверојатни фотографии позади сцената на неколку познати логоа.

„RTF“ телевизија

1„BBC“

2„НВО“

3„Metro Goldwyn Mayer“


4


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура