X
 16.12.2018 Култура

Најдобрите божиќни песни на сите времиња

Веќе навлеговме во втората половина на декември, што значи дека сте слушнале голем број божиќни песни низ продавниците и на радиостаниците кои ги најавуваат претстојните празници.

Прашањето која е најдобрата божиќна песна на сите времиња на своите слушатели им го постави британското радио „Меџик“. Првото место на листата, на која се најдоа 12 песни, го освоија „Поугс“ и Кристи Макол и нивната „Fairytale of New York“, а на второ место се најде „All I Want For Christmas Is You“ на Мараја Кери. Во продолжение погледнете кои се другите победници.

1. „Fairytale of New York“ – Поугс и Кристи Макол
2. „All I Want For Christmas Is You“ – Мараја Кери
3. „Last Christmas“ – „Вем!“
4. „Do They Know It’s Christmas“ – Повеќе изведувачи
5. „Driving Home For Christmas“ – Крис Ри
6. „Happy Xmas (War is Over)“ – Џон Ленон и Јоко Оно
7. „Step Into Christmas“ – Елтон Џон
8. „Wonderful Christmas time“ – Пол Макартни
9. Merry Xmas Everybody – „Слејд“
10. „I Wish It Could Be Christmas Everyday“ – „Визард“
11. „Stay Another Day“ – „Ист 17“
12. „Merry Christmas Everyone“ – Шакин Стивенс

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура