X
 27.01.2017 Живот

Како човек (не) се менува во текот на стареењето?

На 36 годишна возраст Боби Нил Адамс забележал многу сличности на една фотографија, на 6 годишна возраст. Токму оваа фотографија го инспирирала да создаде слика на која еден дел од лицето е фотографија од него на 36 години, а еден дел како дете.

 

фото


Ова било во 1989 година, така што не можел да користи модерна техника, па сам создал техника во која фотографиите ги направил да се иста пропорција. После тоа создал копии.

„Откако фотографиите ќе се исушат, ја кинам најновата фотографија, и ја ставам над фотографијата како дете“, вели тој.

Адамс го продолжил истиот метод за неговите дела, со што ја создал неговата серија фотографии наречена „Age Map“.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот