X
 29.01.2017 Култура

Забранет влез во САД за кандидат за Оскар

Откако новиот американски претседател неодамна забрани влез во САД за сите бегалци, оваа одлука е применлива и на еден кандидат за Оскар.

кандидат за оскар


Муслиманскиот режисер Ашгар Ферхади на социјалната мрежа Твитер потврдил дека нема да присуствува на церемонијата, според Independent.


Неговиот филм “The Salesman” е номиниран во категоријата за најдобро странско остварување, заедно со “Land of Mine” (Данска), “A Man Called Ove” (Шведска), “Tanna” (Австралија) и “Toni Erdmann”(Германија).

Во наредните 90 дена визи нема да се издаваат на граѓани од Ирак, Иран, Либија, Сомалија, Судан и Јемен. Доделувањето на Оскарите е на 26 февруари, а “The Salesman” ќе биде во кината од 31 март.

Подготвил: Марта Димитров

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура