X
 02.04.2017 Култура

Заборавени жени кои тајно владееле со светот

Низ историјата, неколку извонредни жени успеале да стигнат на врвот во општества во кои владееле мажите и да преземат контрола. Нивните имиња постојано се одгласуваат низ историјата. Хатшепсут, Келопатра, Ву Зетиан.

жени свет
Фото: whatsonweibo.com

Жените во продолжение се заборавени денес, иако позади сцената, тие доминирале со некои од најмоќните царства во историјата на светот.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура