X
 19.04.2017 Наука

Откриена пукнатина на глечер во Гренланд - научниците загрижени

Нови фотографии на НАСА откриваат необична пукнатина на глечерот Петерман во Гренланд, кој се заканува со ослободување на леден брег во Арктичкото море. Научниците не знаат како пукнатината се формирала, а стравуваат и за тоа што ќе се случи следно.

фото извор: NASA's Operation IceBridge

Иако пукнатините не се нешто необично на ледените површини, сепак ова ново откритие и алармантно бидејќи пукнатината е формирана на средината на глечерите во Гренланд, а не на рабовите, каде што обично се појавуваат.

Пукнатината го задржала вниманието на научниците во НАСА, особено на оние распределени на операцијата „Operation IceBridge“. Должината на пукнатината е 70 километри, а е широка 15 километри. Научниците се загрижени бидејќи кога се појавуваат вакви пукнатини, глечерот станува се понестабилен. Друг проблем е што нивото на водата веќе е драстично зголемено. Никој од научниците не е сигурен како започнала да се формира пукнатината, но некои од нив сметаат дека причината е тоа што ледената површина на глечерот станала потенка на средината.

Загриженоста се зголемува бидејќи на фотографиите се забележува дека во непосредна близина на пукнатината се формира и нова. За сега не се знае како ќе се одвиваат работите со пукнатината, но експертите постојано ја следат ситуацијата.
Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука