X
 21.01.2022 Забава

Прекрасни фотографии од црвена лисица која ужива во снежната бура

Холандската фотографка Розелиен Рајмонд не се плаши да се соочи со елементите за да ја добие својата совршена фотографија. Нејзината љубов кон дивиот свет, особено лисиците, ја инспирира да го носи фотоапаратот на разни екскурзии на отворено, што резултира со неверојатни фотографии. Нејзината последна серија ги доловува црвена лисица додека е прекриена со снег.

Иако живее во урбана област, Рајмонд често престојува во природа за да ги најде своите животински субјекти. Ова значи дека треба да останете на едно место долги временски периоди, обично во непријатни услови.

- Беше -12°C  кога ја фотографирав оваа лисица што стоеше среде снежна бура, што е исклучително студено овде - Рајмонд.

- Лежев во жестока снежна бура и целосно бев апсорбирана во моментот. Дури кога се стемни, сфатив колку сум гладна и хипотермична - додава таа. Сепак, резултатите од нејзините тешки мигови се исплатија, бидејќи таа успеала да ги фотографира лисиците одблиску и од различни агли.

Лисицата во оваа серија изгледа сосема спокојно во снежната бура. На многу слики, лисицата е со затворени очи додека снегулките го покриваат нејзиното густо крзно. На други фотографии, таа лежи во слоевит снег.

- Го проучувам однесувањето на лисиците повеќе од една деценија и имав можност да запознаам многу лисици. Никогаш не можев да замислам дека див предатор може да има толку нежна наклонетост. Тие се исто така многу интелигентни животни со сложена природа, што ги прави интересни за следење - вели Рајмонд.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Mymodernmet.com
Фото: Roeselien Raimond
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава