X
 25.04.2017 Наука

Физичар го побива митот за Бермудскиот триаголник

Некои истражувачи сметаат дека бродовите изгубени во таканаречениот Бермудски триаголник веројатно биле повлечени во метан меурчиња од подморските експлозии на гас.

bermuda
Фото: Getty Images

Но, физичарот Хелен Церски, професорка на Одделот за машински факултет во Универзитетот во Лондон и автор на книгата „Storm In A Tea Cup“ вели дека тоа не функционира баш така.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука