X
 22.05.2017 Култура

Што се случи во годината во која се родени денешните матуранти?

1999 година се чини како да била пред многу време. Некои случувања, филмови, песни и мода кои во тоа време настанале и биле популарни, денес за нас се чинат толку далечни.

1

По малку носталгично, извлековме неколку работи кои се случиле токму 1999 година, кога беа родени и денешните матуранти.

На 7 јануари започнува судењето за импичмент на претседателот Бил Клинтон.

1

На 10 јануари, премиерно на „НВО“ се емитува „The Sopranos“.

sopranos

На 13 јануари кошаркарот Мајк Џордан објавува дека ќе се пензионира.

jrodan

На 24 јануари на Златните Глобуси добиваат награда „Saving Private Ryan“, Џим Кери и Кејт Бланшет.

jim

На 23 февруари раперот Еминем го објавува неговиот прв голем албум, „The Slim Shady LP“.На 24 февруари, за време на Греми наградите, „My Heart Will Go On“ освојува Греми.На 20 март започна бомбардирањето на СР Југославија од НАТО, а Македонија прими 350.000 косовски бегалци.

kosovo

Македонија за првпат аплицира за членство во ЕУ.

eu

На 23 март излегува хитот „Livin' la Vida Loca“ од Рики Мартин.
На 9 јуни Куманово, СР Југославија и НАТО потпишуваат договор за прекин на огнот.

utrinski

Излегува првиот број на „Утрински Весник“.

весник

На 14 ноември, на претседателските избори победува Борис Трајковски.

борис

Излегува „Некаде во ноќта“, албум на Тоше Проевски.

некаде во ноќта

На 31 декември Борис Елцин дава оставка од функцијата претседател на Русија, оставајќи го премиерот Владимир Путин како претседател.

elcin putin
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура