X
 09.06.2017 Наука

Пронајдена птица заробена во килибар стара 100 милиони години

Научниците откриле неверојатен вид на животно во Мијанмар, кое ни дава увид во животот пред 100 милиони години. Се работи за остаток од птица од античкиот период.

фото извор: Xing Lida

Може да се забележи главата, опашката и вратот на птицата, а зачувани се и нејзините крилја и нозе, односно и пердувите и канџите. Ова е примерок од праисториски птици кои се нарекуваат „opposite birds“. Тимот на истражувачи се сомнева дека малата птица паднала во место полно со зимзелени растенија и била заробена во течност слична на катран. Научниците не се комплетно сигурни како е можно птицата да биде толку „сочувана“. Познато е дека во ваков случај, птиците се трансформираат во полуфосилна супстанца наречена копал. Сепак, состојбата и брзината на процесот зависи исклучиво од условите.

Иако е во одлична состојба, сепак месото од птицата е распаднато, па нејзиното ДНК не ќе може да се испитува. Со сигурност може само да се потврди дека се работи за „Enantiornithes“ – група на праисториски птици, кои постоеле во времето на диносаурусите.

Еве како всушност изгледала птицата во времето на своето постоење.

фото извор: Cheung Chung Tat
Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука