X
 06.10.2017 Живот

Светска мапа на религии

83 земји фаворизираат одредена религија – без разлика дали се работи за официјалната во државата или преку обезбедување овластен третман кон другите вери.

фото извор: Pew research center

Истражувачкиот центар „Pew“ анализирал 199 земји, па се открило дека најпосакуваниот третман е понуден во над 40% од анкетираните земји. Исламот е најпосакуваната религија во 27 земји, а христијанството во 13.

Ова е листа со официјални државни религии:

Будизам: Бутан и Камбоџа.

Христијанство:

-    Ерменија
-    Костарика
-    Данска
-    Доминиканска Република
-    Грција
-    Исланд
-    Лихтенштајн
-    Малта
-    Монако
-    Норвешка
-    Тувалу
-    Велика Британија
-    Замбија

Ислам:

-    Авганистан
-    Алжир
-    Бахреин
-    Бангладеш
-    Брунеј
-    Комори
-    Џибути
-    Египет
-    Иран
-    Ирак
-    Јордан
-    Кувајт
-    Либија
-    Малезија
-    Малдиви
-    Мавританија
-    Мароко
-    Оман
-    Пакистан
-    Палестина
-    Катар
-    Саудиска Арабија
-    Сомалија
-    Тунис
-    Обединети Арапски Емирати
-    Западна Сахара
-    Јемен

Јудаизам: Израел.

Нашата земја спаѓа во листата со земји во кои е истакнато христијанското население, иако има и голем процент муслимани. Сепак, официјална државна религија е христијанството, и тоа православието. Ова е листата со земји што имаат најпосакувани државни религии:

Будизам – Бурма (Мјанмар), Лаос, Монголија и Шри Ланка.

 Христијанство:

-    Андора
-    Ангола
-    Аргентина
-    Белорусија
-    Република Зелен ’Рт
-    Гвинеја
-    Финска
-    Грузија
-    Гватемала
-    Хаити
-    Хондурас
-    Италија
-    Либија
-    Молдавија
-    Никарагва
-    Панама
-    Папуа Нова Гвинеја
-    Парагвај
-    Перу
-    Полска
-    Македонија
-    Романија
-    Русија
-    Самоа
-    Шпанија
-    Швајцарија
-    Тонга
Ислам: Судан, Сирија и Турција. 

Повеќе религии има во: Еритреја, Индонезија, Литванија, Србија и Того.

 10 земји строго ги регулираат сите религиски институции или се активно непријателски настроени кон религијата, воопшто. Повеќето од владите во светот се неутрални.
 
Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот