X
 08.11.2017 Живот

36 згради во Кина исчезнале за 20 секунди

1

Пред да ја започне својата иднина, градот Женгзоу во кинеската провинција Хенан мораше да го уништи своето минато.

2

Во контролирана експлозија што се случи во август оваа година градските власти уништиле станбени згради во само 20 секунди.

За оваа акција биле употребени два и пол тони експлозив. Кинескиот медиум „Ксинхуа“ преку својот јутјуб-канал извести дека тој ден „исчезнале“ 36 згради за да се подготви терен за реконструкција на цело подрачје.

Еве како изгледало рушењето на подрачјето.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот