X
 28.11.2017 Технологија

Парк на виртуелна реалност во Кина


Дворот на паркот на ВР во Кина
(Фото: Joseph Campbell / Reuters)


Во кинескиот град Гуејанг се отвара тематски парк на виртуелна реалност под наслов „East Valley of Science and Fantasy“. Паркот е дизајниран да изгледа како научнофантастичен свет кој ќе може да се гледа преку ВР-филтри. Во паркот веќе е поставена статуа од робот висока 53 метри, а и неколку згради што изгледаат како вселенски летала.ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија