X
 08.02.2018 Култура

Најиконските фотографии од Зимските олимписки игри

 igri
Фото: Reuters


На секои четири години се одржуваат Зимските олимписки игри за на атлетичарите од целиот свет да им дадат можност за спортска слава.

Низ годините, олимписката публика не само што била сведок на неверојатни атлетски подвизи туку и на несреќи, скандали и трагедии.

Од приказната за аутсајдерскиот тим за боб-санкање од Јамајка, што била инспирација за филмот „Cool Runnings“, до американската хокејска победа над Канада во 1960, постојано се случува драма.

Зимските олимписки игри во Пјонгчанг оваа година ќе почнат в петок, 9 февруари, а во продолжение се потсетуваме на сите иконски олимписки моменти што се случиле претходно.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура