X
 04.01.2017 Култура

Моќното знаење кое го поседуваат овие тајни библиотеки

Причината поради која знаењето е толку скапоцено е што во некои случаи е непостојано и минливо. Ова најмногу го знаат античките и тајните библиотеки низ светот.

 

библиотека

 

Повеќето  од вас ја знаат Библиотеката на Александрија и како историчарите се'уште се обидуваат да откријат што содржела и колку знаење се изгубило низ историјата кога паднала библиотеката.


Вакви антички библиотеки има многу, а сите тие имаат тајни кои ние веројатно никогаш нема да ги дознаеме.

Велат знаењето е моќ, па така, ова се најмоќните библиотеки во светот.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура