26.02.2018 Култура

Платон: „Незнаењето е корен на сите зла!“

платон

Платон, еден од водечките филозофи во античка Грција, ги проучувал законите, државата, еднаквоста, правдата, вселената, човекот, љубовта, естетиката. Тој бил основач на Академијата во Атина, првата институција за високо образование, а еден од учениците бил Аристотел.

Неговото најпознато дело е „Држава“ кое се занимава со прашањата за идеалното општество.

„Херојот можеме да го најдеме меѓу стотици луѓе, мудреци можеме да најдеме меѓу илјада, но оној што навистина тоа го постигнува во животот можеби нема да го најдеме меѓу стотици луѓе“.

„Мудриот човек зборува бидејќи има нешто да каже, додека будалата зборува бидејќи сака нешто да каже“.

„Првата и најдобрата победа е да се освоите себеси“.

„Од слободниот човек не може да се направи роб бидејќи слободниот човек е слободен и во затвор“.

„Се обидувам да мислам, не збунувајте ме со факти!“

„Незнаењето е корен на сите зла“.

„Биди љубезен бидејќи сите што ги запознаваш водат тешка битка“.

„Животот мора да се живее онака како што се свири“.

„Само мртвите го виделе крајот на војната“.

„Ако сакате да создадете нешто големо, вложете го во него целиот ваш живот“.

„Чувството на восхит покажува дека сте филозоф бидејќи восхитувањето е почеток на филозофијата“.

„Постои само едно добро, а тоа е знаењето, и едно зло, а тоа е незнаењето.

„Знаењето што го имаме е само трошка од она што го немаме“.

„Секое срце пее песна, нецелосна, додека некое друго срце не го возвраќа шепотот. Оние што сакаат да пеат секогаш ќе најдат песна. На допирот на љубовта, секој станува поет“.

„Музиката ѝ дава душа на вселената, на умот крилја, на мечтата лет и на животот сето она што постои“.

„Никогаш не обесхрабрувај некој што континуирано напредува, без оглед на тоа колку е бавен неговиот напредок“.
Подготвил: Б.Б.

Култура