X
 09.03.2018 Култура

Зошто треба да ја прочитате „Приказната на слугинката“ од Маргарет Атвуд?

margaret

Фиктивното ремек-дело „Приказната на слугинката“ од Маргарет Атвуд ги истражува последиците од самозадоволство и како моќта може да се искористи неправедно. Визијата на Атвуд за дистопискиот режим ја привлече имагинацијата на читателите уште од објавувањето на книгата во 1985 година. Како оваа книга ја одржува моќта? Зошто треба да ја прочитате „Приказната на слугинката“?

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура