X
 18.01.2021 Уметност

Најслатката скулптура во светот е направена со помош на 60.000 пчели

Одредена уметност може да се оцени како фасцинантна од повеќе причини. Во случајот со оваа биста на легендарната египетска кралица Нефертити, уметничкото дело е фасцинантно бидејќи е направено со помош на 60.000 пчели.


Фото: Tomas Libertiny

Талентираниот уметник Томаш Либертини ги користел пчелите за да ја создаде веројатно најслатката статуа во светот - буквално. Му биле потребни две години за да ја заврши.


Фото: Tomas Libertiny

Либертини правел и други скулптури од саќе, а бистата на Нефертити е дел од серија на бисти од саќе која вклучува портрет и од Брут и амфора.


Фото: Tomas Libertiny

Автор: Ниха Тандон Шарма
Извор: luxurylaunches.com
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност