X
 18.10.2022 Живот

Инвестициите на Руси во недвижен имот во Турција зголемени за речиси 200 отсто оваа година

Руските инвестиции во недвижности во Турција се зголемија за 199 проценти во првите девет месеци од годинава во споредба со истиот период од 2021, покажаа податоци од турскиот статистички институт.

Според податоците, руските граѓани купиле околу 9.311 домови во периодот од јануари до септември.

Продажбата на имот на странци во целата земја се зголеми за 32,5 отсто на годишно ниво за периодот и достигнаа 49.644 единици.

Во првите девет месеци најмногу имот е продаден во Истанбул, 19.594 недвижности.

Потоа следуваат Анталија со 14.656, Мерсин со 2.596 и Анкара со 2.295. Западен Измир и црноморските провинции Самсун и Трабзон влегуваат во десетте најжешки дестинации за посочениот период.

Од март има брз пораст на купените живеалишта од страна на руски и украински граѓани. Во првите девет месеци од минатата година Русите купија само 3.115 единици недвижен имот.

Бројот на Украинци што купиле недвижности, исто така, бележи пораст од 125 отсто, достигнувајќи 1.775 купени домови.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот