X
 18.12.2020 Култура

Тура низ куќата во која бил снимен „Сам дома“

Доколку сте обожавател на филмот „Сам дома“, веројатно сте се запрашале како изгледа куќата од филмот во реалноста. Куќата во која бил снимен филмот навистина постои и се наоѓа во Винетка, Илиноис, што е на околу 30 километри од Чикаго.

Филмската екипа искористила делови од куќата за снимањето на филмот, како дневната соба и скалите, како и нејзиниот надворешен изглед. Додека траело снимањето, семејството што живеело во куќата било сместено во апартман на вториот кат. 

Куќата била продадена за 1,6 милион долари во 2012 година, а претходно било направено видео од неа.


Автор: Дебанџали Боус
Извор: insider.com
Насловна фотографија: Screenshot/Youtube
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура