X
 19.03.2021 Живот

Животот во Израел по масовната вакцинација

Израел им дозволи на своите вакцинирани граѓани да се вратат во салите за вежбање, рестораните и концертите. Животот полека се враќа во нормала, а сликите и снимките од млади луѓе што танцуваат во кафулињата го докажуваат тоа.

Попуштањето на мерките во Израел следува по намалувањето на бројот на новозаболени од Ковид-19, а повеќе од 4 милиони луѓе ја примија вакцината на „Фајзер“.

Израелското министерство за здравје размислува и за укинување на носењето маски на отворено.

Израелските официјални лица имаат цел да ги имунизираат сите возрасни, а на своите граѓани кои и понатаму се двоумат и не се вакцинираат, им нудат дури и бесплатни пијалаци и оброци.

На „Твитер“ беше објавена видеоснимка од кафулињата во Тел Авив каде што вакцинираните млади Израелци седат, танцуваат и се забавуваат. Судејќи по коментарите, оваа снимка ги охрабри луѓето од различни делови на светот и им покажа дека за некое време работите ќе се вратат во нормала.

Извор: 6yka.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот