X
 19.05.2020 Здравје

50 лица оздравеле, 22 нови случаи на Ковид-19

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 50 оздравени пациенти. Во изминатите 24 часа направени се 533 тестирања, а регистрирани се 22 нови случаи на Ковид-19 и тоа во: Скопје-8, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-3, Струга-1, Велес-4, Свети Николе-1 и Гостивар-1. Оздравените пациeнти се од: Скопје (16), Куманово (10), Прилеп (6), Тетово (15), Велес, Крива Паланка и Валандово - по еден.  


Досега во земјата се направени вкупно 22.255 тестирања на Ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 203 теста се во рамките на скринингот во градинки во Велес и Скопје и сите се негативни. Од досега направените 908 тестирања на вработените во градинките во Битола, Скопје и Велес потврден е само еден позитивен случај на Ковид-19 во Битола.


Во ГОБ „8 Септември“ почина пациент од Скопје (78 г) примен на 7 мај и пациент од Тетово (77 г), на болничко лекување од 14 мај.


Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1839, бројката на оздравени пациенти е 1351, на починати е 106, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 382.


Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје