X
 20.01.2016 Здравје

Вежба која ќе го усоврши држењето на вашето тело и ќе ја намали болката во грбот

Оваа вежба, доколку се практикува редовно, ќе ви помогне да се ослободите од болката и неудобноста во 'рбетот и ќе ви даде совршено држење на телото. За оние кои работат во канцеларијата или некој друг што седи многу вежбата ќе биде од голема помош.

Како се прави вежбата?

Легнете на стомак и ставете го вашето чело на перница. Ставете ги рацете така што ќе бидат во паралелна позиција до вашето тело, а дланките притиснете ги до бутовите. Исправете ги вашите лакти. Нозете притиснете ги една до друга, а вашите прсти треба треба да бидат малку спуштени.

Издишете - Кренете ја главата, градите и горниот дел од стомакот, додека рацете и нозете ќе ви бидат во иста позиција.

Вдишете - Полека вратете се во почетната позиција. Повторете ја вежбата 10 пати.

Колку често треба да ја правите?


Се препорачува вежбата да се прави 3 пати неделно. Со тоа ќе почувствувате подобрување во мускулите, грбот и стомачните мускули. Вежбата позитивно ќе влијае врз функциите на внатрешните органи, а ќе се чувствувате и доста подобро.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје