X
 20.02.2022 Живот

Неверојатни фотографии од февруарската полна месечина од целиот свет

Полната месечина во февруари, позната и како „снежна месечина“, неодама го достигна својот врв, а фотографите низ светот направија спектакуларни слики од овој небесен настан.

Се смета дека името „снежна месечина“ ги одразува суровите временски услови на февруари, при што првата употреба му се припишува на капетанот Џонатан Карвер во средината на 18 век. Тој бил еден од раните истражувачи на Северна Америка и автор на многу туристички водичи, па го напишал терминот „снежна месечина“ затоа што обично паѓа повеќе снег во текот на овој месец.

Погледнете дел од фотографиите направени низ светот.

Извор: Newsweek.com
Фото: Twitter
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот