X
 23.02.2020 Живот

Победниците на меѓународниот натпревар за најдобра пејзажна фотографија

Меѓународниот натпревар за најдобра пејзажна фотографија штотуку ги објави своите победници за 2019 година, а нивните фотографии се совршен потсетник за тоа колку е разновидна и убава планетата Земја.

Оваа година на натпреварот биле пријавени 3.403 фотографии од 840 учесници. Оние што влегле во финалето морале да имаат 85,2 отсто од поените, иако организаторите изјавија дека имало стотици фотографии што имале над 80 отсто од поените.

Откако внимателно ги разгледале сите фотографии, шесте судии, меѓу кои и минатогодишниот победник Адам Гибс, утврдиле дека Олег Рушов од Русија треба да биде прогласен за фотограф на натпреварот.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Bored Panda
Фото: Internationallandscapephotographer.com
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот