X
 20.03.2019 Живот

„Пластиката што ја користиш еднаш ги мачи океаните засекогаш“

Сигурно си мислите дека користењето една пластична виљушка нема да има драматично влијание врз светот, но замислете кога ова си го велат 7,7 милијарди луѓе - сликата е навистина застрашувачка.

Едноставно, се давиме во пластика.

Светлата страна е дека сè поголем број луѓе се заинтересирани да ја спасат нашата планета затоа што се свесни за заканите што ги предизвикува отпадот и фактот дека ние сме голем дел од проблемот. Сите инспиративни приказни за позитивни еколошки движења низ целиот свет, вклучувајќи го и #trashtag предизвикот, нè инспирираат да се приклучиме во борбата за посветла иднина.

Уште еден обид во борбата против незнаењето и обезбедување подобро утре е меѓународната непрофитна организација „SSCS“ (Sea Shepherd Conservation Society) чија цел е да ги заштити екосистемите и видовите животни во светските океани. Организацијата се здружи со рекламните агенции „Трајбал ворлдвајд Сао Пауло“ и „Ди-ди-би Гватемала“, создавајќи шокантни кампањи за пластиката и подигнување на свеста.

3Д-плакатите прикажуваат две морски животни, желка и фока, како страдаат од последиците од невнимателното фрлање пластика и ја пренесуваат пораката што отвора очи: „Пластиката што ја користиш еднаш ги мачи океаните засекогаш“.


Фото: Sea Shepherd


Фото: Sea Shepherd
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот