X
 20.06.2023 Живот

Необична традиција во италијански град: Секоја година фрлаат по еден политичар в река

Во италијанскиот град Тренто годишната традиција наречена „Тонка“, која се користела како казна од 14 до 17 век, наложува еден политичар да се стави во кафез и да се потопи во замрзнатите води на Адиџе, втората најдолга река во Италија. Традицијата е дел од „Фесте Виџилане“, еднонеделна прослава на заштитникот на градот што се одржува кон крајот на јуни.

Иако многумина веројатно би можеле да именуваат неколку политичари кои би можеле да бидат казнети на ваков начин, постои традиционален ритуал во изборот на тоа кој ќе ја заслужи оваа „чест“. Пред настанот се одржува судење наречено „Трибунале ди пенитенза“. Овој спектакл е комична сатира во која членовите на „судот“ номинираат луѓе и ги презентираат своите случаи. Судот има судија, бранител, обвинител, па дури и некој што ја игра улогата на обвинетиот.Иако номинираните не се богохулници, како што наложувала првичната казна, сепак, овие луѓе направиле нешто што било скандалозно или вредно за да се најде на насловните страници на весниците. Многу често се номинираат политичари, но тоа не е секогаш случај. На пример, минатата година меѓу номинираните биле претседатели на покраината за нивната улога во одложувањето на новата болница, како и медицинска сестра која била обвинета за фалсификување на резултатите од ковид-тестовите.

Но, не секогаш се номинирани поради сериозни прекршоци. Двајца други политичари, минатата година беа номинирани поради нивното противење за одржување на концертот на популарниот италијански кант-автор Васко Роси.

Официјалната пресуда на судот се објавува неколку дена подоцна, а во тоа време, оној што ќе биде прогласен за најлош меѓу најлошите, мора да се најде во кафезот. Тие се свечено потопени во Адиџе трипати, исто како и во минатото.

Но, ритуалот е само добра забава. Преку хуморот, локалното население го почитува своето минато, а исто така бара одговорност од оние кои направиле нешто што не е во согласност со тоа како треба да постапуваат со локалното население од Тренто.Извор: Mymodernmet.com
Фото: Facebook
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот