X
 21.05.2020 Живот

Како изгледа отворањето на градовите низ светот после пандемијата?

По неколкумесечна мизерија, досада и останување дома, светот полека се враќа во нормала. Германија, Финска, Австрија, Италија, Шпанија и други европски земји почнаа да укинуваат дел од рестрикциите, така што крајот на пандемијата е близу.

Но, треба да знаете дека никој што е надвор не прави што сака, како што правеше пред пандемијата. За да ги отворат градовите, властите мораат да спроведат многу заштитни мерки. Од станици за дезинфекција на рацете и стаклени прегради во спортските сали, до роботи што ја мерат температурата, овие земји знаат дека подобро е да бидат безбедни, отколку подоцна повторно да се соочат со епидемија.

Погледнете како тоа го прават земјите низ светот.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Bored Panda
Фото: bhamconnected
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот