X
 21.07.2018 Живот

Надреалистични цртежи му донесоа светска слава на момче од Нигерија

Единаесетгодишниот Карен Варис од Нигерија за многу краток период се стекна со светска слава благодарение на неговите уникатни цртежи. Талентираното момче моментално учи во ликовно училиште и има сон неговите цртежи да се најдат во музеј во иднина.

Варис црта уште од шестгодишна возраст и најмногу сака да црта портрети. Тој вели дека инспирација му е секоја случка од неговиот живот, како и од неговото семејство.

Неговото најпознато дело е наречено „Вообичаениот леб“ и тоа ја отсликува личноста што јаде во пот и солзи. Варис објаснува дека неговото семејство работи многу напорно за да заработи парче леб и тоа го инспирирало најмногу за да го создаде делото.

Погледнете ги фотографиите во ГАЛЕРИЈАТА


Подготвил: Б.Т.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот