X
 27.06.2016 Уметност

Неверојатната оптичка илузија на една студентка

Запознајте ја Даин Јон, 22 годишна студентка од Јужна Кореја со неверојатна уметничка способност. Јон моментално студира уметност на корејскиот национален универзитет.

 

iluzija


„Средно заврши во Јевон уметничкото училиште, а подоцна и уметничкото училиште во Сеул, и бев најдобрата ученичка. Овие уметнички училишта се едни од најпрестижните во Кореја“, вели таа.

Јон го користи нејзиниот талент за правење на оптички илузии на нејзиното лице и вели дека е фасцинирана со човечкото лице што и тоа како ја инспирира да работи. За нејзините дела потребно е да  потроши околу 3 до 12 часа.

„Сакам да продолжам со кариерата како уметник кој може да комуницира со публиката и со неа да ја споделам мојата мотивација“, вели таа. 

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност