X
 22.04.2019 Наука

Неверојатна фотографија од галаксија направена по 1.060 часа непрекинато набљудување

Постои трик во фотографијата направена навечер: подолга експозиција. На тој начин фотографијата „впива“ повеќе светлина, правејќи сè да биде брилијантно.

Секако, поголемиот дел од времето еден фотограф користи само неколку секунди плус, а во ретки случаи, часови. Меѓутоа, аматерски фотографски астрономи отишле чекор подалеку за да ја создадат оваа неверојатна слика на Големиот Магеланов Облак. Она што можете да го видите подолу се зачудувачки 1.060 часа вкупно време на експозиција, фотографирано посебно, а потоа споено заедно од пет француски аматерски астрофотографи кои ја користеле опсерваторијата „Ел Соси“ во Чиле.

Сè на сè, тоа се повеќе од шест недели постојано набљудување. Оригиналната слика е формирана од 16 помали полиња што ги комбинираат силите за да направат мегамозаик од 204 милиони пиксели.

Големиот Магеланов Облак е една од најблиските галаксии на Млечниот Пат и е полна со неочекувани и интензивни нешта. Таа честопати се смета за неправилен тип на галаксија и содржи изразена пречка во својот центар, што наведува дека станува збор за поранешна спирална галаксија.

1
Кликнете за да ја зумирате фотографијата
Фото: Ciel Austral

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука