X
 22.06.2020 Наука

Фотографии што го покажуваат животниот циклус на различни живи суштества и растенија

Твитер-корисникот Алфи неодамна сподели фотографија од капини во нивните различни животни фази, распоредени во круг. Под фотографијата напишал: - Капините имаат интересни фази од животот, нели?

Постот имаше над 1,1 милион лајкови и за брзо време луѓето почнаа да ги објавуваат животните циклуси на различни овошја, цвеќиња и лисја.

Визуелно задоволувачки и емотивно освежувачки, фотографиите од еволуцијата на капините потсетуваат дека убавината на природата може да ја собере во вашата дланка.

Обично мислиме на бобинките како на мал вид овошје што може да се собере од растенијата, но научната класификација е далеку покомплицирана.
- Номенклатурата на бобинките е многу збунувачка бидејќи луѓето нарекувале одредени плодови бобинки илјадници години пред научниците да измислат прецизна дефиниција за зборот - вели Џуди Џернстед, која е професор по наука за растенијата на Универзитетот во Калифорнија.

1
Животниот циклус на боровинката

2
Животниот циклус на бубамарата

3
Животниот циклус на дива јаготка

4
Животниот циклус на јаготка

5
Животниот циклус на кафе

6
Животниот циклус на какао

6
Животниот циклус на капините

7
Животниот циклус на лимон

8
Животниот циклус на ливче од дрво

8
Животниот циклус на малинка


Извор: Bored Panda
Фотографии: Twitter
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука