X
 22.07.2021 Култура

Како изгледа внатрешноста на Кривата кула во Пиза?

Кривата кула во Пиза е позната по нејзиниот надворешен изглед, но дали некогаш сте се заинтересирале за нејзината внатрешност?


Фото: Wikipedia

Целата кула е направена од камен, а разликите помеѓу нејзиниот надворешен и внатрешен изглед се огромни.

Од надворешната страна таа има многу столбови, поточно 192, а нејзината врата е висока 4 метри.


Фото: Leaning Tower Pisa

Сепак, интересно е што во внатрешноста нема ништо. Високата градба е празна.

Извор: Leaning Tower Pisa
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура