X
 22.08.2023 Живот

Од 1 септември полиција ќе ги обезбедува сите училишта во Србија

Од 1 септември полицијата ќе ги обезбедува сите училишта во Србија, а полициски службеници ќе бидат присутни пред, за време и по наставата во двете смени, соопшти денеска српското Министерство за образование.

Освен во училишните дворови, ќе се зголемат полициските патроли и во близина на училиштата, а ќе се контролира и регулира безбедноста во сообраќајот, беше соопштено по работната средба што денеска ја одржаа претставници на Министерството за образование и Министерството за внатрешни работи.

Раководителите на полицијата и училишните администрации, како и директорите на училиштата и началниците на полициските станици, интензивно работат на анализа на безбедносната состојба со цел да се процени состојбата и да се преземат заеднички мерки за подигнување на безбедноста на учениците и вработените на највисоко можно ниво.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот