X
 22.09.2020 Здравје

Ако не се почитуваат корона-протоколите, ќе има посилни мерки и контроли, предупреди Филипче

Непочитувањето на протоколите за заштита од коронавирусот и недисциплината се главните причини за негово зголеменото ширење и затоа се размислува за засилување на мерките и посилни контроли, најави министерот за здравство Венко Филипче.

- Целта е да се избегнат рестрикции и мерки кои ќе го ограничат движењето на граѓаните, но доколку е нужно, и тоа ќе биде донесено - изјави Филипче на денешната прес-конференција и ги повика граѓаните, но и бизнисмените, особено во угостителството, строго да ги почитуваат заштитните мерки.

Тој најави дека се разгледуваат нови мерки деновиве, како редуцирање на капацитетите на угостителските објекти, а можна е и нова мерка за задолжително носење заштитна маска за лице дури и на отворено.

Фото: Влада

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје