X
 22.11.2022 Наука

Метеор го осветли небото над Норвешка

Невообичаено светол метеор го осветли небото над Норвешка во саботата. Метеорот можел да се види во јужните делови од земјата.

Неговата експлозија при влезот во атмосферата предизвикала вознемиреност кај жителите, а полицијата добила повеќе повици за настанот.

Од норвешкиот метеоролошки институт објасниле дека метеорот е дел од годишен метеорски дожд наречен Северни Тауриди.Извор: BBC
Насловна фотографија: BBC (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука