X
 16.10.2016 Култура

Најубавите места во Италија за фотографирање

Би сакале ли да ги посетите десетте најубави локации во Италија каде што фотографиите што ќе ги направите ќе бидат исти како за на насловна страница од списание. Природните убавини и шареноликоста на овие места тоа ви го овозможуваат и без многу трудење.


Руините во Рим, романтичната Венеција и градовите во Чинкве Тере секогаш се материјал за исклучително добри фотографии.

Ова се десетте
места во Италија од каде се направени неверојатни Инстаграм фотографии.

Бурано – место како од бајка со шарени куќички, првично наменети како водич кон своите домови за рибарите кои пловеле ноќе

 

 
Монте Исола, езеро Исео – се поатрактивно место за туристи, со оглед на тоа дека локален артист поставил инсталација која им овозоможува на туристите да “чекорат по вода“

 

 
Гроте ди Фрасаси – пештери кои изгледаат како да се од одруга планета

 

 
Базилика Сан Витале, Равена – спектакуларна црква изградена во 526 година

 

 Алберобело, Апулиа – нема зборови за да се опише убавината на овие куќи на кои се испреплетени прекрасни цвеќиња

 

 


Флоренс Дуомо – еден д најдобрите панорамски погледи кон градот

 

 Каскате дела Мормоне, Умбриа – највисокиот водопад во Европа направен од човекот

 

 Монте, Рим – на мала оддалеченост од Колосеумот, се наоѓа дистриктот Монти со прекрасни објекти и куќи, совршени за фотографирање

 

 


Села Пас, Доломитес – една од најубавите планини

 

 Модика, Сицилија  - “градот на чоколадата“, што е доволна причина за да се посети ова место

 

 


Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура