X
 23.04.2020 Здравје

29 излекувани пациенти, 41 новозаразен со коронавирус во Македонија

29 излекувани пациенти, од кои 4 од болничко лекување и 25 што се лекуваа во домашни услови, се регистрирани денеска, извести Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа потврдени се 41 нов случај на Ковид-19.
Во Скопје има 17, Куманово -11, Прилеп -5, Тетово - 3 и по еден во Кавадарци, Гостивар, Крива Паланка, Кичево и во Неготино.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 1.300 лица. По градови:

Скопје – 439
Куманово – 353
Дебар – 51
Штип-34
Прилеп –131
Тетово – 65
Струга – 55
Велес – 62
Битола –17
Охрид –15
Кавадарци – 5
Гостивар –14
Гевгелија – 4
Струмица – 2
Крива Паланка-5
Радовиш – 4
Крушево – 3
Кочани – 28
Пробиштип – 2
Кичево – 3
Неготино -3
Демир Хисар – 1
Македонски Брод -2
Пехчево- 1
Валандово -1

Во изминатото деноноќие направени се 649 теста. Досега во земјата се направени вкупно 13.649 тестирања за Ковид-19.

Скопје – 439
 Куманово – 353
 Дебар – 51
 Штип-34
 Прилеп –131
 Тетово – 65
 Струга – 55
 Велес – 62
 Битола –17
 Охрид –15
 Кавадарци – 5
 Гостивар –14
 Гевгелија – 4
 Струмица – 2
 Крива Паланка-5
 Радовиш – 4
 Крушево – 3
 Кочани – 28
 Пробиштип – 2
 Кичево – 3
 Неготино -3
 Демир Хисар – 1
 Македонски Брод -2
 Пехчево- 1
 Валандово -1

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје