23.06.2018 Здравје

Д-р Александра Михајловска објаснува кога итно да побарате лекар за детето

„Да земеме пример ситуација во која детето паѓа од кревет. Доколку веднаш заплаче, значи има проток на воздух и дише, но ако има крвавење и повреди на главата, веднаш повикајте итна помош“, советува педијатарот

Има многу ситуации со децата кога родителите остануваат без здив. За среќа, поголемиот дел завршуваат со солзи, трчање на лекар и без трајна последица. Но, има и многу ситуации кога родителите мора да знаат како да изреагираат за да му помогнат на детето, да го спасат или, едноставно, да не паничат.

Д-р Александра Михајловска, педијатар во ПЗУ „Д-р Михајловска“, ординација по педијатрија во Битола, за Деца.мк издвои седум состојби во кои родителите веднаш треба да го однесат детето на доктор, а советува и како да реагираат додека стасаат дотаму.

Прочитајте ги на ОВОЈ ЛИНК
Тагови: