X
 24.04.2019 Наука

Марсотрес

Роботското летало на НАСА - „Ин Сајт“, кое од ноември минатата година се наоѓа на Марс, регистрира мал земјотрес на Црвената Планета.

Тоа е прв забележан „марсотрес“.

Како што соопшти НАСА синоќа, мониторот на „Ин Сајт“ го снимил потресот на 6 април, а потоа уследиле уште три послаби земјотрести.

Францускиот научник Филип Лоњон изјави дека е возбудливо што конечно имаат доказ дека Марс е сеизмички активен.

Францускиот сеизмометар беше поставен на површината на Марс минатиот декември, неколку недели пред слетувањето на „Ин Сајт“.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука