X
 24.09.2019 Здравје

ЕУ одобри лекови со канабис за епилепсија

Европската Унија првпат дозволи употреба на производи од канабис во медицински цели, но само за пациенти што страдаат од две ретки форми на детска епилепсија.

Тоа е „епидиолекс“ - лек добиен од канабис што содржи канабидиол, главна состојка во медицинската марихуана.

Терапијата е дозволена во два случаи на детска епилепсија - синдром на Ленокс Гасто и синдром на Дравет – кои се тешки за лекување и можат да предизвикаат до неколку напади на ден.

Употребата на лекот сега е дозволена во Велика Британија и во други европски земји, но сè уште не е препорачана од британскиот Национален институт за здравство затоа што „нема докази за долгорочна ефикасност“. Лекот е на компанијата ГВ Фармасеутикалс и може да се користи во комбинација со други лекови за епилепсија.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје