X
 24.11.2015 Наука

Како Ерастотен го измерил обемот на Земјата?

Ератостен бил првиот човек кој го пресметал обемот на Земјата околу 240 п.н.е. (ова е само еден од многуте негови извонредни подвизи).

Приказната за тоа како тој сфатил кој е периметарот е неверојатна, и покажува колку малку математика и логика може да резултира до подобро сфаќање на светот околу нас.

 

Во 1961 година Чарлс и Реј Имс создадоа анимиран филм за тоа како Ератостен го направил тоа користејќи бунар во Египет, преку неговото познавање на аглите и можност за набљудување на рефлексијата на сонцето во водата од бунарот.

 

Во серијата „Cosmos“ Карл Сејган ја раскажува истата приказна со користење на физичка мапа.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука