X
 24.11.2021 Живот

Водич за купување зимски гуми - како да ги изберете оние што ќе ви одговараат

Навлеговме во зимската сезона, па ова е период од годината кога можеме да очекуваме зимски услови на патот. Затоа е важно вашиот автомобил да има соодветна зимска опрема. Ова значи дека треба да имате квалитетни зимски гуми, по можност на сите четири тркала.

Доколку и понатаму се двоумите, ова се неколку совети што ќе ви помогнат да ги прочитате ознаките на гумите, како да го изберете најдобриот модел на зимски гуми и кога да купите зимски гуми.

1. Треба да ја знаете разликата помеѓу летните и зимските гуми


Постои добра причина зошто е задолжително автомобилот да се приспособи на зимските услови на патиштата, со монтирање зимски гуми на него. Имено, летните и зимските автомобилски гуми се разликуваат по својот состав. Поради тоа, тие различно се однесуваат на различни температури и во различни временски услови.

Летните гуми се изработени од материјал кој е за температури над 7 степени. Од друга страна, зимските гуми се дизајнирани за влажно или суво време на температури под 7 степени, во услови на големи количини на дожд и снег во зимските месеци.

Ако возите со зимски гуми во лето, тие ќе се истрошат исклучително брзо, додека ако возите со летни гуми во зима, постои голема шанса возилото да се лизне и да изгубите контрола.

2. Купувајте гуми според спецификациите на вашето возило


Многу возачи се во дилема кога треба да купат зимски гуми, но работата е многу едноставна - во документацијата на возилото или во сообраќајната книшка можете да најдете точно кои зимски гуми ви се потребни и нивните спецификации.

Најдете ја ознаката за големината на гумата во индексот, кој е во секоја продажна книга. На пример, да речеме дека ви требаат гуми со ознака 195/50 R16 88T. Првиот број (195), кажува колку милиметри треба да биде широка гумата, а вториот (50) се однесува на процентот на ширината на гумата. R16 ви го кажува дијаметарот на гумата во инчи, додека 88Т се однесува на индексот на оптоварување на гумите - во овој случај тоа е 56 кг.

„Т“ е индекс на брзина и во овој пример ни кажува дека максималната брзина што може да ја издржи гумата при максимално оптоварување е 190 километри на час.

gumi
Фото: Freepik

3. Обрнете внимание на тоа кога е произведена
гумата

Годината на производството на гумата може да се најде на секоја зимска гума. Тоа е четирицифрен формат со ознака DOT каде што првите два броја ја означуваат неделата, а вторите два годината на производство. На пример, ако на вашата гума пишува 2220, тоа значи дека е произведена во 22. недела од 2020 година.

При купување нови зимски гуми, тие не треба да бидат постари од 18 месеци. Причината е што секоја гума полека почнува да се суши и пука со текот на времето, а светлината, кислородот и топлината се главните фактори што влијаат врз тоа.

4. Проучете ги резултатите од тестовите и олеснете си го избор

Тестот ADAC е одличен начин да ги откриете најдобрите зимски гуми, но и кои модели е препорачливо да ги избегнувате бидејќи не ги дале очекуваните резултати. ADAC е најголемиот германски и европски автомобилски клуб кој секоја година заедно со европските партнери ги тестира зимските и летните пневматици во најпопуларните димензии во екстремни услови.

Искуствата на другите возачи со одреден тип и марка на гуми може да бидат многу корисни при изборот на гуми. Исто така, внимавајте на условите во кои возачите ги користат пневматиците - дали возат во области каде што зимата е поостра и со повеќе снег или живеат и возат на места со поблага клима.

5. Купувајте зимски гуми кога има акција

Помина времето кога требаше да одите од продавница до продавница за да ги дознаете цените на автомобилските гуми. Многу продавници се преселија на интернет, па денес со само неколку кликови можете да дознаете колку чинат зимските гуми кај различни трговци.

Во тоа помагаат и страниците за споредба на цени каде што на едно место можете да дознаете колку е цената на зимската гума од истиот модел во различни продавници.

Не чекајте до последен момент. Ако порано ја почнете потрагата по најдобрата зимска гума, порано ќе најдете добар попуст. По правило, најголемата побарувачка преовладува непосредно пред да стапи во сила законската обврска за поставување зимски гуми на автомобил во средината на ноември, па дилерите тогаш немаат мотивација, ниту потреба да ги намалат цените.

Како заклучок, може да кажеме дека би било најпаметно да купите зимски гуми во лето, а летни гуми во зима. Освен тоа, не штедете на гумите и верувајте во старата возачка поговорка дека добрата гума ја штити главата.

Извор: Autonet.hr
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот