X
 25.05.2021 Култура

Вечерва е премиерата на „Енциклопедија на мртвите“ во режија на Срѓан Јаниќијевиќ. Гледајте ја од дома, обезбедете си билет преку „Фејсбук“

Вечерва во 20 ч. ќе се одржи премиерата на претставата „Енциклопедија на мртвите“ (работена по лавиринтите на Данило Киш). Претставата е во режија на Срѓан Јаниќијевиќ.

Секој што сака да ја проследи претставата, треба да се обрати на фејсбук-настанот на претставата или на Српскиот културно-информативен центар „Спона“ за да добие линк, што всушност има улога на билет.

Улогите ги толкуваат: Ивица Димитријевиќ, Слаѓана Вујошевиќ, Владимир Петровиќ, Долорес Поповиќ, Жарко Јовановиќ и Александар Прокопиев. Драматург е Ивана Нелковска, кореограф – Александра Кочовска-Начева, музиката е на Јаниќијевиќ, а дизајнот на плакатот – на Зоран Кардула. Продуцент на проектот е Српскиот културен центар „Спона“, а поддржан е и од Општина Центар и Министерството за култура.

Претставата е доминантно на македонски, со делови и на српски јазик.
-Ние, актерите, играме во живо на разни локации во Скопје и надвор од него. Со други зборови, ние сме далеку од безбедната зона на театар, целосно зависиме од моменталните услови и немаме комплетна контрола на случувањата. Тоа ја прави секоја изведба оригинална и возбудлива. Публиката, од друга страна, добива линк од „Јутјуб“ и може да ја гледа претставата од удобноста на својот дом. За секоја наредна изведба ќе се обезбеди нов линк, а стариот се брише, со цел како и во театар, публиката да не може да проследи две исти изведби - објаснува актерката Вујошевиќ.

Оваа претстава режисерот Срѓан Јаниќиевиќ ја објаснува како „револт кон системот, револт кон Бога, револт кон реалноста, револт кон злото, примитивизмот, медиокритетството и конечно - револт кон смртта. Претстава која ја фикционизира реалноста и документира фикцијата“.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура