X
 26.02.2020 Култура

Петар Маниќ, главниот лик во филмот „Стела“: Го живеам мојот сон

„Стела“ е приказна за истоимената шарпланинка, за Никола, кој го глуми тринаесетгодишниот Петар Маниќ, и за неговиот дедо Христо, кој го игра актерот Тони Михајловски. Ова е првиот македонски долгометражен филм за деца, чиј режисер е Стојан Вујичиќ, продуцент е Огнен Антов, а својата премиера ќе ја има во март. Петар ни раскажа како бил избран на кастинг да биде најдобриот другар на Стела, за текот на снимањето, за работата со тимот од врвни професионалци, за попатните згоди и незгоди, за омилените сцени, како и за реакциите на неговите другари на училиште...

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура