X
 26.11.2018 Здравје

Македонија e најзагадена земја во Европа

Со загадување десет пати поголемо од препорачаните нивоа, Македонија е најзагадената земја во Европа, покажуваат податоците на Европската агенција за животна средина (ЕЕА), објави Евроњуз.

Густиот сообраќај и употребата на печки на дрва и фосилни горива за загревање предизвикуваат опасно зголемување на аерозагадувањето, поради што сè повеќе луѓе бараат лекарска помош.

Македонската влада си постави амбициозна цел да се подобри квалитетот на воздухот за 50 отсто во наредните две години, наведува Евроњуз.

Извор: МИА


Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје