X
 30.01.2017 Култура

Што не знаеме за муслиманските деца од Европа?

Како дете на авганистантска мајка и пакистански татко порасната во Норвешка, Деја Кан знае како е да се биде млада личност заглавена помеѓу нејзиното општество и земјата. Во овој моќен, емоционален говор, Деја открива за отфрлањето и изолацијата која ја чувствуваат многу муслимански деца кои растат на запад - и смртоносните последици од неприфаќање на младината пред да ги прифатат екстремистичките групи.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура