X
 27.05.2020 Живот

Јапонија ќе ги враќа туристите со бесплатни ноќевања и билети за музеи

Во рамки на план за оживување на туризмот, Јапонија претстави нова кампања која ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи.

Имено, Хироши Табата, директорот на Агенцијата за туризам во Јапонија, изјавил дека владата ќе потроши 19.5 милијарди долари за да привлече странски туристи, а програмата ќе започне да се реализира летово, веројатно од јули.Фото: Pixabay

Објавата доаѓа ден откако премиерот на Јапонија, Шинзо Абе, прогласи крај на вонредната состојба во деловите од земјата во која таа беше активна. Досега, во земјата со население од 126 милиони луѓе имало 16.433 заразени пациенти и 784 смртни случаи поврзани со

коронавирусот.


Фото: Pixabay

Според програмата за оживување на туризмот, владата ќе им плати на туристите едно ноќевање за секои три ноќевања во хотел. На туристите ќе им бидат бесплатни и билетите за музеи и археолошки локации. Владата ќе потроши 50 милиони евра за овој дел од програмата за враќање на туристите во земјата.

Според одредени медиуми, можно е Јапонија да им плаќа за половина од авионските билети на странските туристи во рамки на програмата.

Извор: nzherald.co.nz
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот